суботу, 11 лютого 2017 р.

Тема уроку: Не з дієприслівниками

Мета уроку: засвоїти правила написання не з дієприслівниками,
формувати вміння правильно писати не з дієприслівниками,
виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Привітання!
Вчитель: Щоб налаштуватися на активну роботу, проведемо аутотренінг
( Я, треную)
Повторюйте за мною:
-         Я – учень;
-         Я – творча особистість;
-         Я – думаю, аналізую;
-         Я не боюся висловлювати свої думки;
-         Я не боюся, що допущу мовленнєву помилку;
-         Помилившись, міркую далі. На помилках учаться;
-         Шукаю істину. Я хочу багато-багато знати;
-         Я пам’ятаю, яке було домашнє завдання з української мови;
-         Я сьогодні отримаю найкращу оцінку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання (Вправа 315)
Вчитель: Архієпископ Меджі вважав, що є три категорії ораторів: « Одних можна слухати, других не можна слухати,  третіх не можна не слухати». Я впевнена, що ви належати до останніх. Тому хоч почути, чи все було зрозумілим у домашньому завданні?
Назвіть дієприслівникові звороти у 1-6 реченнях.
Якою орфограмою користувалися при написанні дієприслівників?
 Розкрийте значення фразеологізмів:
-         шелещу в чужій соломі –
-         вавилонське стовпотворіння –
Поясніть розділові знаки у шостому  реченні (з прямою мовою).
ІІІ. Актуалізація знань.
Бліц-опитування:
1.     Що таке дієприслівник?
2.     На що вказує дієприслівник?
3.     На які питання відповідають дієприслівники?
4.     Які ознаки дієслова має дієприслівник?
5.     Які ознаки прислівника має дієприслівника?
6.     Яким членом речення виступає дієприслівник?
7.     Як творяться дієприслівники доконаного виду?
8.      Як творяться дієприслівники недоконаного виду?

До сьогоднішнього уроку ви мали повторити написання не з дієсловами.
Як пишемо не з дієсловами?
Як ви думаєте, якою буде тема нашого уроку?
ІV. Повідомлення теми, мети уроку.
Оголошення епіграфа.
Треба берегти як зіницю ока безцінну
культурну спадщину нашого народу.
О. Гончар
Вчитель: Чому «треба берегти як зіницю ока безцінну культурну спадщину нашого народу»? (Перед питанням з’ясувати, що означає фразеологізм «берегти як зіницю ока» - пильно; що є культурною спадщиною народу?)
(Учні записують дату, тему епіграф).
ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі роботи з теми.
1. Прочитайте пари слів. Визначте залежність між написанням не з дієсловами й дієприслівниками.
Не ворушитися – не ворушачись;           нехтувати – нехтуючи;
не зупинятися – не зупиняючись;           недочувати – недочуваючи;
неволити – неволячи.
Вчитель: Звіримо наші міркування із підручником на с.182. Як читається орфограма?
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Вибірковий диктант.
1. З поданих дієприслівників випишіть лише ті, які з не пишуться завжди разом.
(Не) зчувшись, (не) навидячи, (не) наважуючись, (не) притомніти, (не) зупиняючись, (не) продумавши, (не) хтуючи, (не) кажучи, (не) почувши, (не) стямлячись, (не) терпеливлячись, (не) співаючи, (не) стямившись.


2. «Скарбниця мудрих думок». Робота в парах.
Знайдіть другу частину прислів’я, прочитайте їх. Назвіть дієприслівники. Поясніть написання з  не.
Не посіявши,                                                    не пожнеш.
Не знаючи броду,                                            не лізь у воду.
Не догледівши оком,                                      заплатили боком.
Не піймавши,                                                   не кажи, що злодій.
Не нагнувшись,                                               гриба не зірвеш.

3. Робота в парах. Підкресліть зайве слово. Обґрунтуйте свій вибір.
1). (Не) зробивши, (не) знаючи, (не) навидячи;
2). (Не) доївши, (не) написавши, (не) зчувшись;
3) (Не) погодившись, (не) перевіривши, (не) волячи;
4) (Не) хтуючи, (не) притомнівши, (не) пізнавши;
5) (Не) дійшовши, (не) покоячи, (не) помічаючи.



4. Прочитайте текст уголос. Дайте відповідь на питання: «Що ви візьмете з собою, вирушаючи у далеку дорогу життя?». Випишіть речення з дієприслівниковими зворотами. Поясніть пунктограми, написання не з дієприслівниками.
Мова – одне з створених людьми див. (Не) можна ходити по рідній землі, (не) чаруючись рідною мовою.
А як доля покличе тебе у мандри, вирушаючи, поцілуй неньчині руки, візьми в дорогу грудочку землі, слово матері.
Працюй (не) покладаючи рук, ніколи не зрікайся рідної мови. І тоді тобою могли пишатися батьки, друзі, вчителі.
Вчитель:Чому «не покладаючи рук» не виділяється комою. (Бо це фразеологізм і стоїть після дієслова присудка)

5. До кожного фразеологізму із довідки доберіть синонім.
Не зібравшись з думками, не змикаючи очей, не передихаючи, не змигнувши, не розгинаючись.
Слова для довідок: невтомно, без сну, пильно, безперервно, розгублено.
Із одним (на вибір) побудуйте речення.

6. Перебудуйте речення, від виділених слів утворіть дієприслівники.
Як не маєш, то й не загубиш.
Не маючи, не загубиш.
Якщо не переплатиш, то й не купиш, а як не спустиш ціну, то й не продаси.
Не переплативши, не купиш, а не спустивши ціну, не продаси.
Як не маєш статку, то не матимеш і упадку.
Не маючи статку, не матимеш і упадку.
Біжить, землі не торкається.
Біжить, землі не торкаючись.



7. Прослухайте текст.
Мова – це барвиста крайка, яка прослалася із глибини віків у майбуття. Тримаючись за неї, ми долаємо перелоги й круті гори. Не можна ходити порідній землі, не чаруючись виплеканою народом у віках рідною мовою. Виплеканою, подарованою нам на віки вічні, щоб берегли, щоб мліяли, щоб розвивали далі. Слова можуть об’єднувати і роз’єднувати , але згуртовуючи, об’єднуюча їхня сила у стократ дужча.
Цінуймо рідну мову – нетлінний скарб українського народу, що його наші предки зберегли, обороняючи від усіляких заборон та утисків, передавши нам у спадщину.
 Дайте відповідь на питання: Що є нетлінним скарбом українського народу?
Виконайте завдання: випишіть дієприкметники, дієприслівники.
8. Робота в групах.
Заповніть діаграму Венна, скориставшись додатками.
Назвіть спільні ознаки дієприкметника  та дієприслівника. Відмінні ознаки.
VIІ. Підсумок.
Виконайте тестові завдання. Запишіть відповіді у зошити.
Тести:
1. Позначте рядок, у якому всі дієприслівники з часткою не пишуться окремо:
а) не/пускаючи, не/вгаваючи, не/вирішивши, не/знаючи;
б)не/кажучи, не/здужавши, не/дотягнувши, не/працюючи;
в) не/хтуючи, не/взявши, не/застеливши, не/знайшовши;
г) не/діючи, не/сумуючи, не/бажаючи, не/перемігши.
2. Позначте рядок, у якому всі дієприслівники з часткою не пишуться разом:
а) не/ хтуючи, не/притомніючи, не/волячи, не/дослухавши;
б) не/спиняючись, не/гнучи, не/одержавши, не/почувши;
в) не/підсумувавши, не/скосивши, не/заснувши, не/прочитавши;
г) не/домалювавши, не/оцінивши, не/злюбивши, не/враховуючи.


VІІІ. Рефлексія .
Продовжіть речення:
Сьогодні на уроці я зрозумів…
                                   навчився…
                                   дізнався…
                                   відчув труднощі…
ІX. Домашнє  завдання
Оцінювання
X. Підсумок .
Слово вчителя: Давньогрецький драматург писав: «Мудрий не той, хто надто багато знає, а той чиї знання корисні». Сподіваюся, що знання отримані сьогодні, стануть вам у пригоді.
В. Сухомлинський стверджував: «Слово є найтонший взірець, здатний доторкнутися до найніжнішої рисочки людського характеру. Словом можна створити красу душі, а можна й спотворити її. Тож оволодівайте цим різцем так, щоб з-під ваших рук виходила тільки краса».   



Немає коментарів:

Дописати коментар